Return to Headlines

Congratulations to Senior Award Winners!

 

The annual Senior Awards Ceremony was held in the evening of Thursday, May 16 in the Senior High School Auditorium. We are proud that this year’s ceremony recognized 95 of our soon-to-be-graduates. These worthy students received over $65,000 in scholarship money and dozens of additional non-monetary recognition. That scholarship sum speaks to the generosity of our community as well as the quality of our students. Exeter Township School District would like to thank the Exeter High School Eagles Alumni Association for their generosity.  The Association provided $27,500 of the $65,000 in scholarship money for our seniors.

While we are still compiling the plans for this year’s graduates, we anticipate that 55-60% of this year’s graduates will head to four-year schools this fall, 15-20% will enroll in two-year or trade programs, about 10% will enter the military, and the remainder will enter the workforce directly.   Below are the awards and the recipient of the awards.

 Exeter Eagles Logo     

 

Exeter Senior High School Academic
and
Athletic  Awards      

2019 Scholarship/Award Recipient
Community United Church of Christ Abbey R. Weller
Georgine Dorrian Kearney Memorial Scholarship Abigail M. Hassler
United States Marine Corps—Distinguished Athlete Award Abigail M. Hassler
Thomas C. Goulden Scholarship Abigail R. Henry
Class of 1960 David Oberlin Memorial Scholarship Abigail R. Henry
Reiffton A.P.T. Scholarship Abigail R. Henry
Penta Golf Award Alexander D. Seelig
Exeter/RCC Partnership Golf Award Alexander D. Seelig
Reiffton Social Quarters Scholarship Amanda M. Fiucci
Woman’s Club of Exeter Township -Outstanding in Photography Amanda M. Fiucci
Stonersville Social Quarters Scholarship Angie J. Rivera-Diaz
Junior Women’s Club of Mt. Penn-Marilyn Arters Memorial Scholarship - Outstanding in Vo-Tech Anthony W. Barraclough
Exeter Township SHS-Art Ariana R. Shchuka
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Ariana R. Shchuka
J.P. Mascaro Award for Entrepreneurship Benjamin M. Ruth
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Benjamin R. Behm
Susan Sinkosky Memorial Scholarship Brandi M. Noll
Woman’s Club of St. Lawrence Brandi M. Noll
Berks County School Health Association Nursing Scholarship Brandi M. Noll
United States Marine Corps-Scholastic Excellence Award Brandi M. Noll
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Healthy Living Brian W. Ward
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Brian W. Ward
Reiffton Social Quarters Scholarship Brittany A. Fritz
President's Educational Excellence Award Brittany A. Fritz
John Hill Memorial Scholarship Caitlyn A. Wooten
John Philip Sousa Award Caleb J. Shunk
Fred Waring's Award for Chorus Caleb J. Shunk
United States Marine Corps Semper Fidelis Award for Music Excellence Carson N. Endy
Terry Haines Memorial Scholarship Carson N. Endy
Exeter Township Education Association Scholarships Carson N. Endy
TWEAD Scholarship Carson N. Endy
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Healthy Living Cassidy C. Vangeri
Harry Shank Memorial Scholarship Cassidy C. Vangeri
Berks County Cheerleaders Coaches Association Cassidy C. Vangeri
President's Educational Excellence Award Cassidy C. Vangeri
Exeter Principal’s Citizenship Award Cassidy C. Vangeri
Amy J. Gaul Memorial Scholarship Cassidy C.Vangeri
President's Educational Excellence Award Christian G. Roman
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Christian M. Pochron
United States Marine Corps—Distinguished Athlete Award Christian M. Pochron
Exeter Principal's Award Christopher Morrison
Woman’s Club of Exeter Township -Outstanding in Computer Science Daniel H. Kopecky
President's Educational Excellence Award Daniel H. Kopecky
3 Point Goal Organization Deja Z. Edmonds
President's Educational Excellence Award Dominic J. Distefano
Louis Armstrong Jazz Award Donovan J. McAdams
Marching Band Leadership Awards Percussion Donovan J. McAdams
President's Educational Excellence Award Duc M. Nguyen
Edward Whalen, Jr. Memorial Scholarship - Technology Trade Dylan C. O'Hara
President's Educational Excellence Award Dylan C. O'Hara
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Good Citizenship Elizabeth K. Boyer
Jacksonwald A.P.T. Scholarship Elizabeth K. Boyer
Exeter Youth Cheer Elizabeth M. Prince
Junior Women’s Club of Mt. Penn-Marilyn Arters Memorial Scholarship - Outstanding in Business Emily G. Gouck
Patriotic Order Sons of America / Camp 230 Saint Lawrence-Science Award Emily L. Gillaspy
Exeter Township SHS-Strength/Conditioning Emma K. Peterson
Veterans Scholarship Emma K. Peterson
Exeter - Outstanding Student Athletic Trainer Emma K. Peterson
Exeter Township SHS-Co-Op Gabriella K. Crawl
Director's Award for Orchestra Gabriella K. Crawl
Karl and Sharon Schmidt Memorial Scholarship Gabriella K. Crawl
Reiffton A.P.T. Scholarship Gabriella K. Crawl
Nancy (Britton) Hart Memorial Scholarship Gabriella N. Boyer
Marianne (DeAngelis) Adam Scholarship Grace A. Sturz
Mt. Penn Rotary Club Scholarships Grace A. Sturz
Hassel Foundation Scholarship Grace A. Sturz
Arrow International Scholarship Fund of Berks County Community Foundation Grace A. Sturz
Reading-Berks Association of Realtors Scholarship Fund of Berks County Community Foundation Grace A. Sturz
Jacksonwald A.P.T. Scholarship Grace A. Sturz
Michael Ciabbatoni Memorial Scholarship Hakima H. Rahman
Exeter Township SHS-Spanish Hannah N. Frymoyer
H. Robert and Phyllis Goldstan Memorial Scholarship Hannah N. Frymoyer
String Tree Award Ian R. Bechtel
Marching Band Leadership Awards Woodwinds Ian R. Bechtel
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Jackie S. Richards
Exeter Best All-Around Female Athlete Jackie S. Richards
President's Educational Excellence Award Jacob A. Dunst
Tawni Krol Athletic Award - Male Athlete Jacob M. Forbes
President's Educational Excellence Award Jacob M. Forbes
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Good Citizenship Jacqueline V. Wilson
Reading Music Foundation Outstanding Senior Jacqueline V. Wilson
Reading Music Foundation Accompanist Jacqueline V. Wilson
Director’s Award for Band Jacqueline V. Wilson
National School Choral Award Jacqueline V. Wilson
U.S. Representative Chrissy Houlahan Award Good Citizenship Jason N. Metz
Exeter Township SHS-Latin Jason N. Metz
Harry Shank Memorial Scholarship Jason N. Metz
Don Thomas Leadership Award Jason N. Metz
Sean Wertman Memorial Scholarship Jason N. Metz
Fackler-Hower District III Sportsmanship Award Jason N. Metz
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Jason N. Metz
Exeter Best All-Around Male Athlete Jason N. Metz
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Good Citizenship Jenna E. Torres
Exeter Township SHS- Faculty Awards - Chemistry Jenna E. Torres
Reading Music Foundation Jazz Jocelyn E. Sciple
Exeter Township SHS-Wellness/Fitness Jody R. Goodhart
National School Orchestra Award Jody R. Goodhart
Marching Band Leadership Awards Brass Jonathan T. Polacheck
Terry Haines Memorial Scholarship Josiah M. Minotto
James E. Mabon Memorial Scholarship Josiah M. Minotto
Exeter Township SHS- Family and Consumer Science Julia K. Michalak
President's Educational Excellence Award Kaitlyn N. Roper
Exeter Little League Scholarship -Softball Karysa Karas
Exeter Township SHS-Art Kassandra D. Scearce
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Healthy Living Katerina M. Whitman
Exeter Township SHS - Faculty Awards - Biology Katerina M. Whitman
Exeter Township School District SODA Club Scholarship Katerina M. Whitman
President's Educational Excellence Award Katerina M. Whitman
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Good Citizenship Katrina E. Stump
Exeter Township SHS- Faculty Awards - Earth Science Katrina E. Stump
Reiffton Social Quarters Scholarship Katrina E. Stump
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Good Citizenship Kevin J. Creamer
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Kevin J. Creamer
President's Educational Excellence Award Kevin J. Creamer
Arrow International Scholarship Fund of Berks County Community Foundation Kevin M. Harding
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Kevin M. Harding
Owatin Creek A.P.T. Scholarship Kevin M. Harding
Thomas & George Ebright Memorial Scholarship Kolby S. Haag
Class of 1969 Scholarship Kyleigh A. Yost
Woman’s Club of Exeter Township -Outstanding in Family & Consumer Science Kyra N. Kelsey
Exeter Township SHS- History Leah M. LeMay
Exeter Township Education Association Scholarships Leah M. Lemay
Stephen Ruth Memorial Scholarship Liam R. Goletz
Exeter Little League Scholarship - Baseball Liam R. Goletz
Lorane A.P.T. Scholarship Liam R. Goletz
Reiffton Social Quarters Scholarship Luke J. Ravel
President's Educational Excellence Award Luke J. Ravel
Exeter Senior High A.P.T. Scholarship Luke R. Scoboria
United States Marine Corps Semper Fidelis Award for Music Excellence Madisen N. Keim
Exeter Township Education Association Scholarships Madisen N. Keim
Reiffton Social Quarters Scholarship Makenna D. Kehler
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Makenzie E. Gray
Exeter Principal’s Citizenship Award Makenzie E. Gray
Exeter - Outstanding Student Athletic Trainer Margaret K. McKinney
President's Educational Excellence Award Margaret K. McKinney
Exeter - Outstanding Male Athlete Matthew A. Feeney
Exeter Township SHS - Faculty Awards - Technology Education and Industrial Arts Maya A. Simms
John Kamm Memorial Arts Scholarship Maya A. Simms
Woman’s Club of Exeter Township -Outstanding in Art Maya A. Simms
Jamie L. Kotas Memorial Scholarship Maya A. Simms
President's Educational Excellence Award Maya A. Simms
Exeter Youth Football Michael J. Stout
String Tree Award Michelle L. Quaglia
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Good Citizenship Michelle Y. Wang
Exeter Township SHS- Faculty Awards - Physics Michelle Y. Wang
Reading Music Foundation STEAM Michelle Y. Wang
Director's Award for Orchestra Michelle Y. Wang
Reiffton Social Quarters Scholarship Michelle Y. Wang
President's Educational Excellence Award Michelle Y. Wang
Exeter Township SHS- Business Morgan H. Specht
Reiffton Social Quarters Scholarship Morgan H. Specht
Diamond Credit Union -Alfred Panfile Scholarship Morgan H. Specht
Exeter Township Lions Community Foundation Scholarship Morgan H. Specht
Order of the Eastern Star-Community Service Morgan H. Specht
Daughters of the American Revolution (DAR) Morgan H. Specht
President's Educational Excellence Award Morgan H. Specht
Reiffton Social Quarters Scholarship Morgan T. Schell
Exeter Senior High A.P.T. Scholarship Nevaeh R. Grinnage
Richard J. Caron Scholastic Award Nicole A. Miller
Patriotic Order Sons of America / Camp 230 Saint Lawrence-Mathematics Award Noelle F. Narvaez
Exeter Township SHS- Mathematics Noelle F. Narvaez
Reiffton Social Quarters Scholarship Noelle F. Narvaez
Chick-Fil-A Scholarship Noelle F. Narvaez
American Association of University of Women Noelle F. Narvaez
Tawni Krol Athletic Award - Female Athlete Noelle F. Narvaez
President's Educational Excellence Award Noelle F. Narvaez
Exeter Principal’s Leadership Award Noelle F. Narvaez
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Nolan H. Watts
U.S. Representative Chrissy Houlahan Award Good Citizenship Peyton R. Halsey
Fackler-Hower District III Sportsmanship Award Peyton R. Halsey
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Peyton R. Halsey
Exeter - Outstanding Female Athlete Peyton R. Halsey
Ida E. Mascaro Award for Family & Consumer Sciences Rachel L. Speicher
Jack Evans Memorial Scholarship Rachel L. Speicher
Exeter Township SHS-German Rebecca A. Danko
President's Educational Excellence Award Rebecca A. Danko
Class of 1966 Scholarship Rebecca L. Gillaspy
Exeter Township SHS-Strength/Conditioning Ryan B. Snyder
Reiffton Social Quarters Scholarship Samuel A. Swestock
Vietnam Veterans of America Patriotism Award Samuel A. Swestock
Polish American Board of Education of Berks County Samuel A. Swestock
President's Educational Excellence Award Samuel A. Swestock
United States Marine Corps-Scholastic Excellence Award Samuel A. Swestock
Lutz Funeral Home Scholarship Sarah E. Carrion
Reiffton Social Quarters Scholarship Sebastian A. Distefano
President's Educational Excellence Award Sebastian A. Distefano
Exeter Township SHS-Wellness/Fitness Shiloh R. Coffey
Woman’s Club of Exeter Township -Outstanding in Business Shiloh R. Coffey
Reiffton Social Quarters Scholarship Siddharth V. Mupparaju
Jamie L. Kotas Memorial Scholarship Siddharth V. Mupparaju
E. Jerry Brooks PIAA District Academic Excellence Siddharth V. Mupparaju
President's Educational Excellence Award Siddharth V. Mupparaju
Senator Judith L. Schwank Senatorial Award Good Citizenship Tanishka Talagadadeevi
Exeter Township SHS- English Tanishka Talagadadeevi
Exeter Township SHS- History Tanishka Talagadadeevi
Lorane A.P.T. Scholarship Tanishka Talagadadeevi
President's Educational Excellence Award Tanishka Talagadadeevi
Exeter Principal’s Leadership Award Tanishka Talagadadeevi
Susan Sinkosky Memorial Scholarship Taylor R. Hamilton
Woman’s Club of St. Lawrence Taylor R. Hamilton
Berks County School Health Association Nursing Scholarship Taylor R. Hamilton
President's Educational Excellence Award Taylor R. Hamilton
President's Educational Excellence Award Valerie N. Staab
Exeter Music Association Vanessa J. Purr
Exeter Township SHS-French Victoria E. Peroni
Exeter Township SHS- Mathematics Yashica Kagithapu
Shirley Weidner Memorial Scholarship Yashica Kagithapu
Owatin Creek A.P.T. Scholarship Yashica Kagithapu
President's Educational Excellence Award Yashica Kagithapu